תוספי תזונה לספורטאים

ספורטאים שמבצעים פעילות גופנית יכולים להיעזר בתוספי תזונה על מנת לשפר ביצועים ולשמור על הבריאות. במאמר הבא נסביר מה מיוחד בתוספי תזונה מן הסוג הזה ונציג כמה המלצות לצריכה שלהם לפני, במהלך ואחרי פעילות

תוספי תזונה מיועדים לסוגים שונים של ספורטאים וניתן להפיק מהם תועלת רבה. המטרה העיקרית היא להשתמש בתוספי התזונה על מנת לשפר ביצועים ולשמור על הבריאות. עם זאת, את תוספי התזונה לספורטאים ניתן להשיג בצורות שונות. בין היתר יכולים ספורטאים לבחור בין תוספי תזונה בצורת אבקות, נוזלים, קפסולות, ג'ל ואפילו חטיפים עתירי אנרגיה זמינה ומיידית.

הבחירה בתוספי תזונה מסוימים לספורטאים תלויה בפרמטרים הבאים:

תוספי תזונה לספורטאיםא. נתונים אישיים – כל ספורטאי צריך לבחור תוספי תזונה שעולים בקנה אחד עם הנתונים האישיים שלו. אלו למשל נתוני גיל, מין, מצב גופני, משקל וכן הלאה. הנתונים האישיים קובעים לא רק את סוג תוספי התזונה המומלצים עבור ספורטאים, אלא גם את התדירות המומלצת לצריכתם ואת המינון.

ב. המלצות רפואיות – יש ספורטאים עם נתונים אישיים זהים אך המלצות רפואיות שונות. המלצות רפואיות משפיעות על מינון וסוגי תוספי התזונה לא פחות מאשר על ההבדלים בין אופי הפעילות הגופנית. את ההמלצות ניתן לקבל מרופא משפחה ותוך התייחסות לנטילת תוספי תזונה לפני, במהלך או אחרי הוצאת אנרגיה.

ג. סוג הפעילות הגופנית – ההבדל העיקרי הוא בין תוספי תזונה לספורטאים שעוסקים בפעילות גופנית אינטנסיבית, לבין תוספי תזונה שמיועדים לספורטאים שנוטלים חלק בפעילות סולידית יותר. פעילות גופנית אינטנסיבית מזוהה למשל עם ספורטאים מקצועיים, בעוד פעילות בעצימות נמוכה היא נחלתם של ספורטאים חובבים בלבד.

למה ספורטאים צורכים תוספי תזונה?

יש מספר סיבות שעליהן אפשר להצביע בהקשר של השאלה מדוע ספורטאים בכלל צורכים תוספי תזונה. ראשית, כל סוג של מאמץ פיזי ממושך כרוך באופן בלתי נמנע בתהליכי פירוק של רקמת שריר. תהליך זה יוצר חוסרים תזונתיים והוא מחייב השלמה שאותה לא ניתן להשיג באמצעות מזון בלבד.

שנית, צריכת תוספי תזונה בצורה מבוקרת ולפי המלצות של רופאים מאפשרת לספורטאי להתמודד גם עם השפעות שליליות של הפעילות הגופנית. רובנו לא מכירים את ההשפעות השליליות של הפעילות הגופנית, אך הן קיימות ומהוות חלק בלתי נפרד מאורח החיים של ספורטאים. במילים אחרות, תוספי תזונה הם המקור האמין והזמין ביותר לאנרגיה והם כוללים חומרים ורכיבים חיוניים עבור תהליך הצמיחה והבנייה של רקמת השריר.

השימוש בתוספי תזונה בקרב ספורטאים חוצה ענפים וגילאים. הוא מקובל ונפוץ בכל רחבי העולם וניתן לשלב אותה בתזונה הרגילה של אנשים שעוסקים בספורט מקצועני. הנקודה העיקרית היא לבחור תוספי תזונה לפי המלצות רפואיות וסוג הפעילות הגופנית, אך להתחשב גם בנתונים האישיים. זו הדרך היחידה להשיג את המטרות ולבנות את רקמת השרירים כהלכה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Skip to content